Spread the love

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına, 1927 yılından beri kesintisiz düzenlenen, Türk Yarışçılığının Derbisi Gazi Koşusu, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 30 Haziran Pazar günü gerçekleşti. Adını yarış tarihimize altın harflerle yazdırmak adına 18’i erkek, 2’si dişi toplam 20 tay bu dev derbide, yaklaşık 35 bin kişilik bir seyirci kitlesi önünde sahne aldı.

2019 yılının şampiyonu, jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşuya katılan THE LAST ROMANCE (Tizway – Cumulus / Kingmambo) oldu. Melis Kurtel Emin’in sahibi olduğu, Moz.Org.Tar.Hay.San.Tic.A.Ş tarafından yetiştirilen, antrenörlüğünü ise Orkun Özelcanat’ın yaptığı 3 yaşlı doru dişi tay için bitiriş derecesi 2.27.73 oldu. Safkanın jokeyi Ahmet Çelik bu zaferle birlikte üst üste 5’inci Gazi Koşusu galibiyetine ulaştı ve tarihe geçti. Şampiyon jokey 2015’te RENK, 2016’da GRAYSTORM, 2017’de PIANO SONATA ve 2018’de de HEP BERABER isimli safkanlarla birincilik kürsüsüne çıkmayı başarmıştı.

Çim pistte 2400 metre mesafede adına yakışır bir mücadelenin gerçekleştiği koşunun ikincisi Tolga Karakartal’ın sahibi olduğu, Özcan Yıldırım idaresindeki KUZEY KAFKASYALI (Luxor – Uba / River Special) olurken, Murat Dıragumandan’a ait HÜRAT (Torok – Esmerbal / Okawango) jokeyi Erhan Yavuz ile üçüncü, Ahmet Güzelocak’ın sahibi olduğu SCOUTLEO (Victory Gallop – Sopran Gath / Galileo) ise jokeyi Gökhan Gökçe ile dördüncü oldu. 1.650.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda farklar 2 Boy – 1,5 Boy – 2,5 Boy şeklinde kayıtlara geçti.

Büyük bir kalabalığın eşlik ettiği Winner Circle’daki (tören alanı) kupa töreninde, kazanan tayın sahibesi Melis Kurtel Emin’e Gazi Kupasını, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Mustafa Aksu birlikte verdiler.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, kazanan safkanın antrenörü Orkun Özelcanat’a vekaleten Onur Özelcanat’a plaket takdim etti.

Kazanan tayın jokeyi Ahmet Çelik ise plaketini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı.

Halkın tezahüratlarla eşlik ettiği heyecan dolu törene, Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı, Kulübümüz Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yüksek Komiserler Kurulu ve Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Yüksel Göktürk ile Hakan Yücetürk, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir, Kurtel Ailesi ve Kıbrıs Gazileri de katılım gösterdi.

Gazi Koşusu öncesi Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi öğrencilerinin gerçekleştirdiği geleneksel bayraklı gösteri seyircilerin büyük beğenisini kazandı.

Erkek ve Dişi Tay Deneme Koşuları ile Kısrak Koşusu’nun ardından yılın dördüncü klasiği kabul edilen ve Triple Crown’ın (Üçlü Taç) da ikinci ayağını teşkil eden Gazi Koşusu’na bu yıl 3 yaşlı 21 safkan İngiliz tayı deklare olmuşken, koşu sabahı Tuğban İzzet Aksoy’a ait Jiminy Cricket isimli safkanın Komiserler Kurulu kararıyla start almayacağı ilan edildi. Böylece 2’si dişi 20 tay kıran kırana bir mücadele için piste çıktılar.

Kazanan The Last Romance’ın ekürisi Ghost Pasha, startla birlikte temposunu artırarak rakiplerinin önünde uzak farklı bir liderlik temin etti. Onu Matbaacı ikincilikte takip ederken son virajda farklar kapanmaya başladı. Son düzlüğe iç kulvarda çıkarak mesafe kaybetmeyen The Last Romance, jokeyi Ahmet Çelik’in teşvikleriyle liderliği rahatlıkla aldı ve son 400 metrede farkı açmaya başladı. Kısrak Koşusu (G1) galibi safkan böylece potoyu rakiplerinin önünde geçerken, son 100’de gerilerden çok etkili bir sprinte kalkan Kuzey Kafkasyalı, Mehmet Akif Ersoy Koşusu’nun (G2) ardından Gazi Koşusu’nu da ikincilikle tamamladı. Triple Crown (Üçlü Taç) şansının devamı için ter döken Dişi Tay Deneme (G1) galibi Hürat, onun 1,5 boy farkla gerisinde üçüncülüğe yerleşirken, Mehmet Akif Ersoy Koşusu (G2) galibi Scoutleo da müthiş bir sprint yaparak burunla dördüncülüğü kurtardı.

Bu tarihi koşuyu kazanan at sahibi; birincilik ikramiyesi, kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primi olmak üzere, yetiştiricilik primi hariç, toplam 2.393.835 TL kazanç elde ederken, ikincilik için 660.000 TL, üçüncülüğe 330.000 TL, dördüncülük için ise 165.000 TL ikramiye dağıtıldı.

TJK kulübü Başkanı Serdal Adalı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde birbirinden önemli Grup koşuların gerçekleştiği bu yarışçılık bayramında, yarışseverlerin yanı sıra atçılık camiasının önde gelenleri, iş ve sanat dünyasından önemli isimler, politikacılar ve devlet erkanı da hipodromdaki yerlerini aldı. 35 bin civarında ziyaretçinin katılım gösterdiği Veliefendi Hipodromu, tarihinin en kalabalık günlerinden birini yaşadı.

]]>