Spread the love

denizd2910

93. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz adına düzenlenen koşuyu, Semra Aksu’nun “DENİZİM” isimli safkanı kazandı.

  ankm2910  

78.’si düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nu ise

Barış Kaya’nın sahibi olduğu kazandı.

  Cumhuriyetimizin 93. yılını kutladığımız 29 Ekim Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu, tarihi bir güne tanıklık etti. Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bu önemli günde Cumhuriyet Koşusu, Cumhurbaşkanlığı Koşusu, Necip Fazıl Kısakürek Koşusu, Bayan Binici Koşusu ve Türkiye Atlı Cirit Ligi Finali büyük bir heyecanla takip edildi. Bu özel günde, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Dr. Nusret Yazıcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Y.K.K. Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Genel Sekreteri Hakan Kazancı, Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Asbaşkan Prof. Dr. Ziya Gökalp Ceylan, Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyeleri ve basın mensupları da koşuları takip ettiler.

Cumhuriyet Koşusu’nda zaferin

  Bu yıl 37.’si düzenlenen Cumhuriyet Koşusu’nu, Semra Aksu‘nun sahibi olduğu, Nihat Kaya tarafından antrene edilen DENİZİM (Altaha İlkehanım / Yelhan) isimli safkan jokeyi Halis Karataş ile 1.47.80’lik derece yaparak kazandı.   Koşunun videosu için tıklayınız…   Koşuya katılan tek 3 yaşlı safkan olan DENİZİM, kendisinden yaşça büyük rakiplerini geride bırakmayı başararak, bu büyük koşudan zaferle ayrıldı. Koşuya tempo veren UÇARER isimli safkanın hemen arkasında yer tutan ve viraj dönülür dönülmez, iç kulvara yakın atakları ile zafere ulaşan safkan, kariyerinin 11. yarışından 7. ve en önemli birinciliğini çıkarmış oldu. Üst üste 4. kez kazanmayı başaran ve Hatay – Haralar – Cumhuriyet Koşusu üçlemesi yapan tek isim olan kır erkek safkan, Hatay Koşusu (G1), Haralar Koşusu (G1), TİGEM Koşusu (G2) ve Karacabey Tarım İşletmesi (G2) koşuları galibidir. deniza2910 Arap atları için sezonun son ve en önemli (G1) mücadelelerinden olan Cumhuriyet Koşusu’nda bu yıl 3+ yaşlı 14 Arap atı start aldı. Türk Arap atçılığının son dönemlerdeki en başarılı temsilcilerinin biraraya geldiği, 1’i üç yaşlı, 13’ü ise 4+ yaşlı safkanların birincilik için mücadele verdiği koşunun ikinciliğini, Muzaffer Can‘ın sahibi olduğu, Selim Kaya idaresindeki geçtiğimiz yılın galibi CANKARDEŞLER (Yalaz – Bedel 2 / Tunca) elde ederken, Erdoğan Şenocaklı‘nın sahibi olduğu, Özcan Yıldırım ile bu koşuya katılan ULUER (Saruhanağa – Malibu Girl / Monarc Ah)  üçüncü, Murat Gündüzeli idaresindeki, Besire Gündüzeli‘nin sahibi olduğu SEMEND (Halid – Betülüm / Tamerinoğlu) ise dördüncü oldu.  

Birincilik ikramiyesinin 1.100.000 TL olduğu, 1600 metre çim pistteki koşunun farkları 2 Boy – Burun – 1 Boy olarak gerçekleşti.

denize2910 Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Semra Aksu’ya kupasını, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç verdi.   denizg2910 denizf2910   Törene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Dr. Nusret Yazıcı ve Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci ile davetliler de katıldı.

78. Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nda zafere

“2. kez” FLY BY ME uzandı

ankf2910 Geçmiş koşu performansları son derece parlak, 3+ Yaşlı 14 safkan İngiliz atının katıldığı çim pistte 2400 metre mesafede düzenlenen ve son metreleri nefes kesen 78. Cumhurbaşkanlığı Koşusu‘nu, 2013 yılında olduğu gibi Barış Kaya’nın sahibi olduğu, Atakan Şıvgın tarafından antrene edilen 6 yaşındaki FLY BY ME (Karabeyhan Lady Fi / Among Menisimli safkan, jokey Özcan Yıldırım ile 2.29.83’lük derece yaparak kazandı. denizc2910 Koşunun videosu için tıklayınız…   Üst düzey performansını, ikinci kez kazandığı Cumhurbaşkanlığı koşusu ile taçlandıran doru erkek safkan FLY BY ME son olarak, 25 Eylül tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı Türkiye Jokey Kulübü Koşusu’nu (G1) Uğur Polat idaresinde kazanmayı başarmıştı. 2013 yılında da bu koşudan Gökhan Kocakaya idaresinde galibiyetle ayrılan, kariyerinin 13. birinciliğini elde eden FLY BY ME, Ankara Koşusu (G1), Başbakanlık Koşusu (G1), Erkek Tay Deneme Koşusu (G1), Sakarya Koşusu (G2), İsmet İnönü Koşusu (G2),Mimar Sinan Koşusu (G3), Kocatepe Koşusu (G3), Atilla Özsoy Koşusu (KV-8) ve Joe Clarke Koşusu (KV-8) galibidir.   25 kez start alıp, 3 birincilik ve 10 kez de tabela yapma başarısı gösteren annesi LADY FI‘nın en başarılı temsilcisi pozisyonundaki FLY BY ME, daha önce Özcan Yıldırım ile 3 kez start almış ve İsmet İnönü Kupası Koşusu’ndan birincilikle ayrılmayı başarmıştı. ankc2910 Koşuyu ön gruba yakın takip eden, viraj üzeri iç kulvardan yaptığı atakları ile sonuca ulaşan FLY BY ME arkasında ikinciliği, Haldun Güneş‘in sahibi olduğu, Ayhan Kurşun ile bu önemli mücadeleye katılan PAYİTAHT (Red Bishop – Marica / Marlin) elde etti. Halis Karataş idaresindeki, Yıldırım Gelgin‘in sahibi olduğu VICTORY IS OURS (Victory Gallop – Lovely Doyoun / Doyoun) üçüncü, Gülnur Gülerce‘nin sahibi olduğu, Nurettin Şen ile Cumhurbaşkanlığı Koşusu’na katılan doru kısrak TATVAN İNCİSİ (Scarface – Hanımkız / Always A Classic) ise dördüncü oldu. Birincilik ikramiyesinin 700.000 TL olduğu koşunun farkları Boyun – Boyun – 2 Boy olarak gerçekleşti. anki2910ankg2910   Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ayrıca, FLY BY ME‘nin antrenörü Atakan Şıvgın’a ve jokeyi Özcan Yıldırım’a da plaketlerini verdi. Törene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Dr. Nusret Yazıcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Y.K.K. Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil ile Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci de katıldı.   ankj2910   Kaynak: TJK   http://www.zlmproduction.com/is-zamani/ ]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir