Spread the love

   

DUYURU

Bilindiği üzere İzmir Hipodromu 2015 yılında genel tadilata tabi tutulmuş, bu kapsamda çim pist de yenilenmiştir. Yenilenen çim pistte koşular 2016 yılı Mayıs ayında koşulmaya başlanılmıştır.

24 Eylül 2016 tarihine kadar yarışlar çim pistte sorunsuz olarak devam etmiş, ancak 24 Eylül günü çimde sararmalar tespit edilmiş ve derhal toprak, yaprak ve sulama suyu analizleri yaptırılmıştır. Analizler sonucunda, toprak ve sulama suyunda herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamasına karşın, bitkide “ fusarium” mantari hastalığının olduğu tespit edilmiş ve  “Düett” ve zararlılar için “Dursban 4” uygulamalarına başlanılmıştır. 27 Eylül tarihinde ise çimin gelişmesi ve  yeşil  rengini tekrar alması  amacıyla azot takviyesi için “Amonyum Sülfat” ve 4 Ekim tarihinde de topraktaki organik maddenin zenginleştirilmesi için “12-12-12” gübresi ve  fungisit ilacı olan “Aliette” uygulaması yapılmıştır. Ayrıca çimin topraktaki iz elementlerini, vitaminleri, besin maddelerini alabilmesi, toprağın ve köklerin havalanmasını sağlayan mineralce zengin Hümik Asit uygulaması yapılmıştır.

10 Ekim tarihi itibariyle pistte yeni çim çıkışları görülmeye başlanmış ve çim pistte mantari hastalığın durduğu tespit edilmiş olup, yeni çimlerin çıkması ve hastalığın tekrarlanmaması için bakım çalışmalarına devam edilmektedir.

Camiamıza önemle duyurulur.

]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir