Spread the love

Türkiye’de resmi lisans sahibi olup yarışlara katılan ve geçen yıl aktif spor yaşantısını bitiren ilk kadın jokey Zülfiye Bulut, son bir yıldır antrenörlük yaparak atları koşulara hazırlıyor.    

Meslekte 26 yılını dolduran Türkiye’nin lisanslı yarışan ilk kadın jokeyi Zülfiye Bulut, son bir yıldır yarış atı antrenörlüğü yaparak mesleğine devam ediyor.

Bugüne kadar jokey olarak katıldığı 244 koşuda 8 birincilik elde eden Zülfiye Bulut, at binmeye 6 yaşında başladığını söyledi.

Atlara aşık olduğunu ve babasının kendisine bir yarış atı almasıyla hayatının değiştiğini dile getiren Bulut, “O zaman Bulgaristan’da yaşıyorduk. Atımla köy yarışlarına katılmaya başladım. Zorunlu olarak Türkiye’ye göç ettikten sonra 1989’da Türkiye Jokey Kulübü’ne (TJK) başvurdum ve lisansımı alarak at binmeye başladım. İlk yarışıma da İzmir’de 23 Kasım 1989’da katıldım” dedi.

Jokeyliğe ilk başladığında bu durumun çok yadırgandığını ifade eden Bulut, şöyle konuştu:

“Ben Türkiye’de profesyonel anlamda yarışan lisanslı ilk bayanım ve 26 yıldır da bu işte çalışıyorum. Sağlığım el verdiği sürece de devam edeceğim. Çünkü ben atları seviyorum ve onlara aşığım. Atsız bir hayat düşünemiyorum. Bu mesleği de o yüzden yapıyorum. Buraya çalışmak için gelen bayanlar oluyor ancak bizim çalışma alanımız zor bir alan. Açık havada çalışıyoruz ve hava şartları kötü olabiliyor. Daha sonra bırakabiliyorlar. Ancak gülü seven dikenine katlanır misali ben devam ediyorum.”

AA

 www.zlmproduction.com ]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir