Spread the love

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesindeki binicilik tesislerinde down sendromlu, otistik ve hiperaktif hastalar ile ağır stres ve depresyon sorunu bulunanlara hipoterapi uygulanıyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi binicilik tesislerinde down sendromlu, otistik, hiperaktif hastalar ile ağır stres ve depresyon rahatsızlığı bulunanlara uzman terapistler eşliğinde özel eğitimli atlar ile terapi uygulanıyor.

SÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Binicilik Tesisi Müdürü Doç. Dr. Emel Gürbüz, üniversite bünyesindeki 24 at kapasiteli tesiste ileri düzeyde binicilik eğitimi verildiğini söyledi.

Bakım-besleme ve pansiyoner hizmeti de alınabilen tesiste, açık ve kapalı manejin (at ve biniciler için çalışma alanı) yanı sıra Türkiye Binicilik Federasyonuna bağlı kulübün de bulunduğunu dile getiren Gürbüz, aynı zamanda atların doğal hareketlerinden yararlanılarak “hipoterapi” dersi verildiğini bildirdi.

Gürbüz, şöyle konuştu:

“Tesiste 3-4 aylık dönemde hipoterapi dersleri vermeye başladık. At, insanın doğal yürüyüşüne benzer bir yürüyüşe sahiptir. Bu hareketler binicinin beyninde belirli merkezlere uyarı gönderiyor. Konuşma, denge ve hareket merkezi gibi yerleri uyarıyor. Engelli bireyin duruş, kas ve denge yapılarını güçlendiriyor. Bedensel ve zihinsel engellilerde algı fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı oluyor. Bu yöntemi sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de uyguluyoruz. Down sendromlu, otistik, konuşma ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kullanıyoruz. Hipoterapi, ruhsal problemleri olan, depresyondaki kişiler için de olumlu sonuçlar veren bir terapidir. Bu yöntemle olumlu sonuçlar aldığımız bireyler var. Uygulanan hipoterapide süre çok önemlidir. Bazen çok kısa sürede cevap alabilirsiniz.”

AA

www.zlmproduction.com ]]>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir